Close

Odkamienianie ekspresu vs wymiana filtra wody

odkamienianie ekspresu

Czy wiedzą Państwo, że kamień osadza się w środku ekspresu, np. w grzałce? A na właściwy smak kawy wpływa regularna wymiana filtra do ekspresu? A można temu tak łatwo zapobiec.

Odkamienianie ekspresu vs wymiana filtra wody w ekspresie

Są dwa sposoby dbania o urządzenie. Każdy ekspres posiada opcję odkamieniania, gdzie za specjalnego środka wody stara się wyczyścić grzałkę oraz przewody i kanały wodne. Czas trwania takiej czynności wynosi od dwudziestu minut do ponad godziny, w zależności od marki i modelu. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest usuwany cały kamień i osad. Rozbierając ekspresy, nawet te regularnie odkamieniane, widzę, że to czasem nie zdaje efektu. Koszt nowej grzałki zaczyna się od 180 zł, ale o tym dowiadujemy się dopiero po czasie, kiedy ekspres przestaje chodzić lub właściwie działać.

Drugim sposobem na dbanie o jakość wody w ekspresie jest wymiana filtra. Zapobiega to osadzaniu się kamienia w środku ekspresu. Woda, przechodząc przez filtr, zmiękcza ją, co powoduje, że kamień nie powstaje. Wymiana trwa chwilę, a warto w nią zainwestować z kilku powodów:

-optymalny smak kawy, ponieważ miękka, oczyszczona woda wpływa na jej lepszy smak
-mniejsze zużycie prądu, bo nie zagrzewamy kamienia
-zmniejszone koszty ewentualnych napraw, ponieważ kamień nie uszkadza ekspresu

Odkamienianie robi się wg zaleceń producenta co 3-8 wymian filtra.

Pomyślą Państwo, że to idealne rozwiązanie, ale ma swoje minusy – koszt. Stosowanie filtrów okazuje się niemałym wydatkiem. W zależności od filtra i ekspresu, standardowa wymiana powinna być zrobiona do 250-300 kaw lub co miesiąc, lub co 50 litrów. Bywa, że filtr jest przeznaczony do 3 miesięcy użytkowania lub 350 kaw, ale to wyjątki. Jeden filtr to koszt 30 – 85 zł za oryginał, zamiennik – 25-45 zł. Czyli praktycznie myśląc opłaca się jednak bardziej odkamieniać niż używać drogie filtry.

Alternatywa

Jak pogodzić ekonomię z dbaniem o ekspres i rozkoszą picia kawy? Regularna wymiana filtra to dość duży koszt, ale warto go stosować, ponieważ dzięki niemu kawa ma lepszy smak, a urządzenie jest dużo bardziej chronione przed naprawami. Odkamienianie zaś nie zawsze spełnia swoją funkcję w stu procentach. Co w takim wypadku zrobić?

Od niedawna na rynku pojawiła się nowa możliwość – regeneracja filtra do ekspresu. Wystarczy wymienić proszek, który znajduje się w środku filtra, co trwa kilka minut, za dużo niższą cenę. Koszt regeneracji jednego filtra to 12 zł. 1l opakowanie granulatu wystarcza na ponad rok lub 3-4 tysiące kaw. Mieści się w nim do 15 napełnień, w zależności od filtra.

Producenci stosują różne granulaty w filtrach, które dają ten sam efekt. Różnią się wyglądem, co widać na poniższym zdjęciu, ale działają dokładnie tak samo. To tylko kwestia koloru czy kształtu.

jakisproszek

Dlaczego to rozwiązanie nie jest popularne?

Straciłyby na tym firmy, które sprzedają filtry. Łatwiej jest przekonać klienta do droższego rozwiązania, jeśli nie ma na rynku alternatywy. Na Zachodzie to rozwiązanie jest bardzo znane, ponieważ też rynek ekspresów jest dużo większy. W Polsce dopiero zaczyna się rodzić kultura picia kawy z ekspresu, stąd też takie koszty ponoszą wszyscy. My jednak wychodzimy temu naprzeciw. Sprzedajemy proszek do regeneracji, który jest,tak jak i producentów filtrów naturalny, ekologiczny i przede wszystkim TANI. Wystarczy wymienić proszek i gotowe. Oszczędza się pieniądze oraz czas?, który wykorzystuje się na zamawianie czy zakup filtra.

Pijemy lepszą kawę, ekspres jest czysty, bierze mniej prądu, minimalizuje się koszty napraw – sama korzyść. Mówiąc hasłem pewnej sieci sklepów – jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać?